Soovitame teil proovida neid viit sammu oma seedimise parandamiseks. Alustage sellest, et keskendute iga päev ühele nendest tegevustest, kuni see muutub teile harjumuseks. Järgides neid soovitusi, võite lahti saada kergematest seedehäiretest, nagu näiteks liigsetest gaasidest ja puhitustest.
Samuti tuleks söömiskäitumise osas silmas pidada ka emotsionaalset söömist. Emotsionaalse söömise all peame silmas eelkõige söömist, mis on ajendatud emotsioonidest. Kui näiteks stressi seisundis püütakse toiduga ennast rahustada või maiustades saada sellest lohutust.
Püüdke vältida söömist, kui olete vihane, masenduses või emotsionaalselt ebastabiilne. Kui keha on stressis, ei suuda ta toitu piisavalt kvaliteetselt seedida. Võtke aega oma emotsioonidega tegelemiseks. Võite mediteerida, minna jalutama, trenni või õppida ära meetodid, kuidas vabaneda segavatest emotsioonidest.
1. samm: keskenduge ainult söömisele
Sööge alati istudes ja võimalikult rahulikus keskkonnas. Ärge tegelege söömise ajal kõrvaliste tegevustega. Olege tänulik toidu eest.
Meie keha vajab toidu seedimiseks allapoole suunatud energiat (apana vayu). Rääkimine tekitab ülespoole suunatud energiat (udana vayu). Kasutage kõiki oma meeli ja nautige iga suutäit. Närige toit korralikult läbi, sest seedimine algab juba suus.
2. samm: söögikordade ajastus
Nii, nagu loodusel, on ka kehal oma loomulikud rütmid. Ka seedimine on kõige tugevam siis, kui päike on seniidis. Seega peaks jääma kõige tugevam söögikord lõuna ajale. Sel ajal suudab keha kõige paremini töödelda süsivesikuid, rasvu ja valke. Õhtusöök peaks olema kergem ja vähemalt 3-4 tundi enne magamaminekut. Optimaalse seedimise tagamiseks on soovitatav söögikordade vahe vähemalt 4-5 tundi. Vältige näksimist.
3. samm: soe toit ja joogid
Sööge sooja värskelt valmistatud toitu. Vältige vedelike joomist koos toiduga. Toidu kõrvale võib rüübata vajadusel mõned lonksud kuuma vett või taimeteed, kuid mitte külmi jooke! Külmad joogid aeglustavad seedimist ja toitainete loomulikku omastamise protsessi. Külm temperatuur aeglustab seedimisprotsessi. Kui soovite juua suuremat hulka vedelikku, tehke seda 2 tundi pärast sööki.
4. samm: sööge puuvilju eraldi põhitoidukorrast
See, kuidas me erinevaid toiduaineid kombineerime, mängib selle seedimisel suurt rolli. Ka kõige tervislikumad komponendid võivad valesti kombineerituna anda organismis toksilist mõju.
Puuviljad vajavad teistsugust seedekeskkonda kui teised toidud. Ajurveedas soovitatakse süüa puuvilju eraldi põhitoidukorrast, vähemalt 1 tund enne või 2 tundi pärast seda.
Puuvilju kombineerides on sobivam tarvitada sarnaseid sarnastega (magus magusaga, hapu happelistega). Arbuusi, melonit ja banaani on kõige keerulisem sobitada teiste puuviljadega ja neid on soovitav süüa eraldi.
5. samm: lisage roogadesse vürtse
Ajurveedas kirjeldatakse ürtide ja vürtside ennetavaid ja ravivaid omadusi. Õigesti kasutades ei lisa vürtsid mitte ainult hulgaliselt maitseid, vaid soodustavad ka tasakaalustatud seedimist.
Soojendavad vürtsid, nagu ingver, kaneel, must pipar, nelk, cayenne, asafoetida ja köömned sobivad hästi Vata ja Kapha tüüpi inimestele ja soodustavad neil seedetegevust.
Pitta tüüpi inimeste kuumust aitavad rahustada sellised vürtsid nagu koriander, kardemon, piparmünt, apteegitill, kurkum.
Järgides neid 5 sammu märkate juba mõningase aja pärast paremat seedimist ja tunnete rohkemat energiat.
Kui soovite saada personaalsemaid soovitusi, broneerige omale aeg ajurveeda konsultatsioonile.
Kommentaarid